Yan Sanayi (Muadil) Yedek Parça Nedir? Eşdeğer Yedek Parça Değer Kaybı Ne Kadardır?

Yan Sanayi (Muadil) Yedek Parça Nedir? Eşdeğer Yedek Parça Değer Kaybı Ne Kadardır? Soruları kazaya karışan birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Yan sanayi ve eş değer olan parçalar ile yapılan değişimler araçlarda ciddi anlamda değer kayıplarının meydana gelmesine neden olur.

En az değişen parçaların orijinal ve sıfır parçaları kadar değer kayıpları oluşur. Bu yüzden de araçlarında değişim ya da tamir işlemleri yaptırmak zorunda kalan kazazedeler hem orijinal hem de sıfır parçalar ile değişim yaptırmak isterler.

Bazı firmalar çıkma ürünler ya da bire bir eş değer olan yan sanayi parçalar ile değişim yapabiliyor. Bu araçlarda oluşan değer kayıplarının ortalama olarak iki katına kadar çıkmasına neden olabileceği için değişim ve tamir süreçlerinde oldukça dikkatli olmak gerekir. Peki, Yan Sanayi (Muadil) Yedek Parça Nedir? Eşdeğer Yedek Parça Değer Kaybı Ne Kadardır?

Yan Sanayi (Muadil) Yedek Parça Nedir?

Otomobillerde yan sanayi (muadil) yedek parçalar, orijinal üretici tarafından üretilmeyen ancak aynı özellikleri ve performansı sağlayan yedek parçalardır. Bu parçalar genellikle daha uygun fiyatlarla satılır ve araç sahipleri tarafından tercih edilir. Ancak, bazen yan sanayi yedek parçaların kalitesi ve uyumluluğu orijinal parçalardan daha düşük olabilir.

Yan Sanayi (Muadil) Yedek Parça Nedir? Eşdeğer Yedek Parça Değer Kaybı Ne Kadardır?
Yan Sanayi (Muadil) Yedek Parça Nedir? Eşdeğer Yedek Parça Değer Kaybı Ne Kadardır?

Eşdeğer Yedek Parça Değer Kaybı Ne Kadardır?

Eşdeğer yedek parça değer kaybı, aracın marka ve modeline, yaşına ve diğer özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu soruya net bir yanıt verebilmek oldukça zordur. Bunların yanı sıra kazada ne kadar hasar aldığı, yedek parçanın kalitesi, kullanıldığı alanlar ve diğer hususlar da değer kaybının belirlenmesinde etkin rol oynamaktadır.

Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç değer kaybı nedir sorusu ne kadar ödeme alınacak olduğu konusundan önce ilk araştırılan detaydır. Araç değer kaybı kazaya iki aracın karışması ardından kusursuz olan kişinin araçlarında oluşan hasar bedeli kadar alacağı ödemelere verilen isimdir.

Daha genel olarak incelenecek olduğu zaman araçlar kazaya karışmadan ikinci el piyasasında olan satış fiyatı ile kaza ardından satış fiyatı arasında olan farklara denir. Bu durum her ne kadar araçlarda tamir işlemleri sıfır ve orijinal parçalar ile yapılmış olsa bile yine de meydana gelir. Bu yüzden de bireylerin başvuru yaparak ödemeleri alması gerekir.

Tramer kayıtları sırasında araçlarda oluşan parça değişimlerinden tamir işlemlerine kadar her şey yer alır. Her ne kadar kazazede olan kişiler bu kayıtlar yer almasın isteseler bile yine de yer alacaktır. Bu yüzden de bireylerin kaza sırasında yaşadıkları durum karşısında değer kaybı ödemelerini alabilmek için başvuru yapmaları gerekir.

Değer Kaybı Ne Zaman Alınır?

Değer kaybı ne zaman alınır sorusu birçok vatandaşın merak ettiği konulardan bir tanesidir. Genel olarak ödemeleri almak için vatandaşların belirli şartları yerine getirmesi gerekir. Bu şartlardan bir tanesi de aracın zincirleme ya da tek başına kazada yer almamasıdır. Yani ödeme alabilmek için kazanın iki araç arasında meydana gelmesi ve kazada kusursuz ya da daha az kusurlu olan taraf olmak gerekir.

Kaza sırasında oluşan hasarlar ardından bireylerin başvuru yapması da gerekir. Değer kaybı başvurusu yapmak için kazanın meydana gelmesi ardından iki yıllık bir zaman dilimi verilir. Eğer bu zaman dilimi içerisinde gerekli başvurular ya da davalar açılması gibi süreçler yerine getirilmezse de bireyler her ne kadar ödeme almaya hak kazansa bile hakları kaybedilir.

Hal böyle olunca bireylerin ödeme almak için gerekli şartları yerine getirmesi ardından kendilerine belirlenen süreç içerisinde başvuru yapmaları gerekir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir