Ticari Gün Kaybı Nedir Ticari Gün Kaybı Nasıl Alınır?
Ticari Gün Kaybı Nedir Ticari Gün Kaybı Nasıl Alınır?

Ticari Gün Kaybı Nedir Ticari Gün Kaybı Nasıl Alınır?

Ticari kazanç kaybı nasıl alınır, kimden talep edilir ve nasıl hesaplanır konusunda birçok bilinmeyen vardır. Bunun başlıca sebebi, değer kaybı ile karıştırılmasıdır. Birçok kişi aynı olduğunu zannetse de aslında tamamen farklı bir yapısı mevcuttur.

Bunu anlamak için değer kaybını da bilmeniz gerekir. İki aracın çift taraflı biçimde kaza yapması ardından bir maddi kayıp meydana gelir. Böylece profesyonel bir tamir yapılsa da ikinci el piyasasında bir fiyat azalması oluşur.

Bu durum değer kaybı olarak bilinmekte olup almak için bazı şartlar vardır. Kusursuz ya da az kusurlu olmak, bunlardan bir tanesidir. Almak için başvurular ilgili tarafın sigorta firmasına giderek kısa sürede yapılabilir.

Ancak ticari gün kaybı nedir ve ticari kazanç kaybı kimden alınır çok daha farklıdır. Trafik kazası ardından, araçlar gerekli bakım, onarım ve tamir işlemlerini görür. Eğer bir ticari araçsa bu durum bir süre boyunca ilgili aracın kullanılamayacağını, bu nedenle de maddi kaybın oluşacağını gösterir.

Burada bahsedilen ticari araç sınıfı oldukça geniştir. Ancak dolmuş, taksi, servis ve otobüs bunlardan bir kısmıdır.

Ticari Gün Kaybı İçin Başvuru Nereye Yapılır?

  • Ticari gün kaybı almak isteyenler, gerekli müracaat işlemlerinin nereye ve nasıl yapılacağını de bilemeyebilir. Zira değer kaybı ile bu durum sıklıkla karıştırılır.  Eğer bu tazminatı alamayacağınız bir yere giderseniz olumlu cevaplar doğal olarak alınamaz.

    Eğer kısa sürede gerekli işlemleri yapmak istiyorsanız, kazanç kaybı nasıl talep edilir konusu bilinmelidir. Bu konuda sigorta firmalarına gitseniz de olumsuz yanıt alınacaktır. Zira gerekli işlemler mahkemeye gidip dava açarak gerçekleştirilir.

    Ayrıca kusur da ticari günde önemlidir. Bilindiği gibi değer kaybı alabilmek için kusursuz ya da az kusurlu olmak gerekir. Ancak ticari gün kaybında tam kusurlu olmaması aranır. Böylece daha farklı bir yapısı bulunur.

    Ticari kazanç kaybı kimden alınır ise sürücüden ya da ruhsat sahibinden talep edilir.

Ticari Gün Kaybı Nasıl Alınır?

Ticari gün kaybı almak istiyorsanız, sürücüye dava açılması gerekir. Onun sigorta firmasına gitseniz de kazanç kaybı için olumsuz yanıt alınır. Mahkemeye giderek gerekli dilekçe ve evraklarla sorunsuz bir başvuru yapılmalıdır.

Eğer ticari araç kazanç kaybı için tüm işlemleri kısa sürede yapmak istiyorsanız https://degerkaybibasvuru.net/  adresine giderek, gerekli işlemleri yapmanız mümkündür. Mahkemede sorunsuz bir şekilde dava açılında, meslek kuruluşu ve bilirkişiden mahkeme tarafından görüş alma yoluna gidilebilir.

Ticari gün hesaplama konusunda sürücülerin, bazı zorunlu giderlerin de hesaplama sırasında düşürüleceğini bilmesi önemlidir. Tazminat oranı kusur oranları çerçevesinde tespit edilmekte olup mahkemeye bilirkişi tarafından sunulan rapor bu açıdan önemlidir.

Ticari Gün Kaybı için Son Başvuru Tarihi Bulunuyor Mu?

Kazanç kaybı almak isteyen sürücülerin bu hususta dikkati elden bırakmaması gerekir. Nitekim değer kaybı ile ticari gün kaybı farklılık gösterse de ortak bazı yönleri de bulunur. Bunların bir tanesi de zaman aşımı bulunmasıdır.

Şayet söz konusu zaman geçirilirse, ilgili kaybı alabilmek için hak iddiası gerçekleştirilemez. Ek olarak ilgili süre kapsamında dava açılmaması halinde konu üzerine dava bir daha açılamaz. Bu nedenle zaman aşımı gerçekleşmeden gerekli işlemler yapılmalıdır.

Bu zamanın ne kadar olduğunu merak ediyorsanız iki yıldır. Ticari araç kazanç kaybı için hangi sınıf araçlara başvuru yapılacağı da bilinmelidir. Bahsettiğimiz üzere bu ticari hedeflere yönelik araçlar için geçerlidir. Aracın tamirde kaldığı süre boyunca kullanılamadığı için oluşan maddi kayıpları içerir.  Bu kapsama dolmuş, taksi, otobüs, servis ve daha birçok araç türü girer.

Ticari Kazanç Kaybı Başvuru Şartları

Ticari kazanç kaybı başvuru şartları yerine getirilmesi ardından ticari olarak kullanılan araçlarda ödemeler rahat bir şekilde alınabilir. Bunun için istenen şartlar genel olarak incelenecek olduğu zaman;

1.       Ticari gün kaybı adına gerekli olan ödemeleri almak için kazalar bir yere çarparak değil iki araç ile olması.

2.       Kaza meydana geldiği an ödeme almak için harekete geçen sürücülerin kazada zarar gören araçlarının 165.000 kilometre sınırının üstüne çıkmaması

3.       Daha önceki zaman dilimlerinde aynı araçlar ile oluşan herhangi bir kazadan ötürü araca ait parçalar onarılmamış olması.

4.       Bir kazanın olmasının hemen ardından hasarın oluşması bunların detaylı bir şekilde onarılması gerekir.

5.       Tampon olarak bilinen adımlar ile uygulanması beraber giderilebilecek seviyede olan hafif göçük ve hafif çizik gibi hafif unsurların olmaması

6.       Aracın normal gündelik hayat içerisinde ticari amaç ile kullanılıyor olduğunun evraklar ile sunulması

7.       Kazazedeye ait hasar alan aracın ticari amaç ile kullandığı zamanlarda günlük elde ettiği gelir

8.       Kazazedeye ait hasar alan aracın ticari amaç ile kullandığı zamanlarda günlük olarak giden masraflar belirlenmesi gerekir.

Ticari Gün Kaybı Almak İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

Ticari gün kaybı akmak için hazırlanması gereken evraklar net bir şekilde incelenecek olduğu zaman tüm evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir. Bu evraklar detaylı olarak incelenecek olduğu zaman da;

1.       Kazanın çift taraflı olarak olduğu an zaman geçmeden tutulan kaza tespiti için gerekli görülen tutanaklar,

2.       Kazda yer alan araçlarda gerekli olan hasar tespit gerekli görülen tutanaklar,

3.       Kazada hasar alan araca ait ve diğer araca ait araçların kaza sonrası çekilen net olarak fotoğraflar,

4.       Net olarak tüm detayları ile hasarı gösteren bir yandan da her açıdan her şeyi ile belirgin bir şekilde çekilmiş fotoğrafları,

5.       Başvuru yapılacak olan araca ait olan araç ruhsatı,

6.       Kaza olmasının ardından yapılan ekspertiz raporu aracın gerekli olarak görülen tüm tamir işlemlerin için servisten alınmış olan faturalara ve döküm gibi belgelerin sunulması da gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kaza sonrası Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Kaza sonrası değer kaybı almak için ilk adımda hatalı tarafın sigorta şirketine başvuru yapılır. Buradan tahsis edilememesi durumunda icra takibi yöntemine başvurulmaktadır. Yine sigorta şirketindenkarşılanamaması durumunda Asliye Ticaret Mahkemeleri’ne direk olarak dava açmak da mümkündür. Böylelikle de sürecin çok daha hızlı ilerlemesi sağlanır.

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Araç değer kaybı alabilmeniz için hatalı olan tarafın sigorta şirketine başvuru yapılması gerekir. Eğer hatalı tarafın araç sigortası bulunmuyorsa direk olarak kişilerden talep edilmektedir. Bu şekilde de ödemeler alınmazsa Asliye ticaret Mahkemeleri üzerinden yasal yollara başvurulur.

Sigortadan Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Değer kaybının sigortadan alınabilmesi adına başvuru yapılması gerekir. Hatalı tarafın sigorta şirketine başvuru yapılması ardından bu ödenekler alınmaktadır. Tabi ki bunun için gereken tüm başvuruların eksiksiz şekilde yapılması gerekir. Ardından evrakların ve başvuruların yapılması ile ödemeler 8 iş günü içerisinde verilmektedir.

HIZLI BAŞVURU FORMU