Hasar Farkı Nedir Nasıl Alınır?
Hasar Farkı Nedir Nasıl Alınır?

Hasar Farkı Nedir? Nasıl Alınır?

Hasar değer kaybı başvurusu nedir, nasıl yapılır birçok sürücü tarafından düşünülen konuların başında gelir. Bu kavram aynı zamanda değer kaybı olarak ad adlandırılır. Her ikisi de aynı durumu gösterir.

Sürücüler dikkatli olsa bile en küçük hata bile bir kazaya sebep oluşturabilir. Sürücü bundan sonra aracını sorunsuz şekilde tamir ettirse de kaza öncesine göre daha düşük bir fiyattan satmak zorunda kalır. Böylece iki fiyat arasında bir oynama görülür.

Bu duruma değer kaybı denmekte olup bazı koşulların sağlanması halinde başvuru yapılabilir. Müracaat edecek kişi, kusursuz ya da az kusurlu olmalıdır. Hasar fark bedeli nedir ayrıca şu gibi maddelere de sahiptir;

 1. Otomobilin onarılamayacak duruma gelmemesi
 2. Trafik kazasında % 100 kusurlu olunmaması
 3. Trafik kazasında bir hasar olması ve onarılması
 4. Trafik kazasının iki araç tarafından gerçekleştirilmesi
 5. Önceki tarihlerde yaşanan bir trafik kazası sebebiyle parçalar değişmemesi
 6. Otomobilin 10 yaşından az olması
 7. Aracın aldığı yol 163.000 kilometreyi geçmemesi

Bu gibi şartlar sağlanıyorsa gerekli müracaat işlemleri de yapılabilir.

Hasar Farkı Almak İçin Ne Yapmalı?

Trafik kazası ardından hasar kaybı almak istiyorsanız, önce tüm şartları sağlamanız gerekir. Bu bakımdan bir sorununuz yoksa gerekli işlemler için sigorta şirketine giderek başvuru yapılabilir. Bu hususta sorun yaşanması halinde, Sigorta Tahkim Komisyonuna gerekli evraklarla müracaat edilir.

Ancak söz komisyona gidebilmek için önce sigorta firmasına gitmiş olunmalıdır. Ayrıca kişilerin hasar kaybı alabilmek için farklı seçenekleri de vardır. Dava da bu çerçevede yer alır. Lakin bu işlemlerin 9 ay ile 1,5 sene arası sürebileceği hatırlanmalıdır.

Davalar, davalı kişinin yaşadığı yerde mevcut olan asliye hukuk mahkemesine giderek, gerekli evraklar ve dilekçe hazırlanarak açılır. Eğer https://degerkaybibasvuru.net/ linkini ziyaret ederseniz, hasar değer kaybı başvurusu nasıl yapılır üzerine gerekli bilgileri alabilir, işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Hasar Farkı Hesaplama

Trafik kazası sonrasında, değer kaybı hesaplama birçok sürücünün aklında yer alır. Bu noktada bilirkişi otomobilin güncel ikinci el piyasasını değerlendirmektedir. Ayrıca şu gibi faktörler de hasar farkı esnasında önem taşır;

 1. Aracın marka ve modeli
 2. Trafik kazası sırasında aracın kilometresi ve hızı
 3. Otomobilin hangi tarihte trafiğe çıktığı Aracın hasar geçmişi ve niteliği
 4. Aracın değişen parçaları, boya
 5. Otomobilin hangi tarihte üretildiği

Ayrıca orijinal parça fark bedeli kapsamında da bazı formüller vardır. Sürücüler bazı parçaların karşılığı hakkında aşağıdaki bilgileri inceleyebilir.

Parça Kodu

Parça Adı

Parça Değişim Katsayısı

Onarım Katsayısı

Hafif

Orta

Yüksek

A.1

Tavan Sacı

5,00

1,00            

1,50

2,00

A.2

Ön Panel Sac

1,00

0,50

1,00

1,50

A.3

Sağ Ön Çamurluk Sac

1,00

0,50

0,75

1,00

A.4

Sol Ön Çamurluk Sac

1,00

0,50

0,75

1,00

A.5

Sağ Ön Podya Sacı

2,00

0,50

0,75

1,00

A.6

Sol Ön Podya Sacı

2,00

0,50

0,75

1,00

A.7

Sağ Şase Ön

3,00

1,00

1,50

2,00

A.8

Sol Şase Ön

3,00

1,00

1,50

2,00

A.9

Göğüs Sacı

4,00

1,00

1,50

2,00

A.10

Motor Kaputu

1,00

0,50

0,75

1,00

A.11

Sağ Ön Kapı, Kapı Sacı

1,00

0,50

0,75

1,00

               

Bunun dışında değer kaybı hesaplama için hasar boyutu da önemlidir. Buna ilişkin bir tablo da aşağıdadır.

Kod

Hasar Boyutu

Katsayı

A1

Büyük Hasar

0,90

A2

Orta Hasar

0,75

A3

Küçük Hasar

0,50

A4

Basit Hasar

0,25

Hasar farkı bu gibi etmenlerin sonucunda belirlendiği için standart rakamlar yer almamaktadır.

Hasar Farkı Ödemesi Almak İçin Gerekli Olan Evraklar

Aracım perte çıktı ne yapmalıyım ya da hasar farklı ödemesi için gerekli evraklar nedir diye merak edenlerin ilk olarak başvuru yapması gerekir. Bireyler eğer kaza ardından gerekli olan şartları yerine getirerek evrakları da hazırlıyorlarsa başvurularını yapmaları gerekir.

Tabi ki bu süreçte her şeyin belgeli bir şekilde sunulması gerekir. Aksi halde bireylerin ödemeleri alması gibi durumlar söz konusu olamaz. 

Sıkça Sorulan Sorular

Kasko Tazminatı Tutarı Nedir?

Sigortalı durumda olan araçlar, araç sahiplerinin iradeleri dışında hasar görebilmektedir. Park esnasında hasar görmesi, çalınması ve yanması gibi durumlarda sigorta şirketi tarafından kasko teminat tutarı ödenmektedir. Bu şekilde araç sahiplerinin maddi kayıpları giderilmektedir.

Araç Değer Kaybı Tazminatı Nasıl Alınır?

Kazada kusurlu olan araçların sigorta şirketlerine başvurulması ardından araç değer kaybı tazminatı almak mümkündür. Kusurlu tarafın aracı için sigortası yoksa da direk olarak kazada kusurlu olan kişilerden karşılanmaktadır. Eğer ödemeler alınmazsa da Sigorta Tahkim Komisyonu üzerinden başvuru yapılması ardından adli yollarda ödemeler tahsis edilebilmektedir.

Kazada Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Kazada değer kaybı alınabilmesi için öncelikli olarak başvuru yapılmalıdır. Bunun için de Sigorta Tahkim Komisyonu veyahut Asliye Ticaret Mahkemeleri üzerinden başvurular gerçekleştirilebilmektedir.

Araç Değer Kaybı Kimden Alınır?

Araç değer kaybı alabilmek adına ilk olarak kazada hatalı olan tarafın sigorta şirketine başvuru gerçekleştirilir. Trafikte bulunan bütün araçlarda sigortanın olması gerekir. Sigorta olmaması durumunda direk olarak değer kaybı kusurlu taraftan karşılanır. Yine sigorta şirketinin olması ve ödeme yapmaması durumunda da hatalı taraftan direk karşılanabilir. Her iki taraftan da ödeme alınamaması durumunda dava yoluna gidilebilir.

HIZLI BAŞVURU FORMU