Araç Rayiç Bedeli Nedir? Araç Rayiç Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Kaza sonrası değer kaybı yapılan kazalar ardından araçların satış fiyatlarında meydana gelen zararın karşılanmasıdır. İnsanlar yaşadıkları kazaların ardından zararlarını karşılamak adına değer kaybı başvurusu yaparlar. Alınacak olan eğer kaybı ise belirli kriterlere göre değişiklik gösteriyor. Belirli kriterlerin dikkate alınması ile birlikte değer kaybı net bir biçimde hesaplanabiliyor.

Yapılan kazaların ardından değer kaybı almak isteyen kişilerin öncelikli olarak değerli şartları araştırmaları gerekiyor. Eğer gerekli şartlar sağlanıyor ise bu kez de gerekli tüm evrakların hazırlanması ve başvurunun oluşturulması gerekiyor. Eğer şartlar sağlanıyorsa ve gerekli tüm evraklar hazırlanmış ise insanlar sorunsuz bir biçimde yaptıkları başvurulardan olumlu geri dönüş alabiliyorlar. Ancak şartlar sağlanmıyorsa ya da evraklar eksik ise olumsuz geri dönüşler meydana gelebiliyor.

Yaşanan kazaların ardından meydana gelen değişimler ile birlikte araçlar normal ederinden daha düşük fiyatlar ile satılıyor. Asıl fiyatı ile kaza ardından satışa sunulan düşük değeri arasında fark ise değer kaybı olarak nitelendiriliyor. İnsanlar bu aradaki farkı değer kaybı olarak aldıkları zaman zarar etmenin de önüne geçiyorlar.

Kaza Sonrası Değer Kaybı

Kaza Sonrası Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Yaşanan kazaların ardından zararlarını kapatmak isteyen pek çok kişi kaza sonrası değer kaybı hesaplama ile birlikte ne kadar ödeme alabileceklerini hesaplamak istiyorlar. Ne kadar değer kaybının olduğunu hesaplamak isteyen kişilerin belirli kriterleri göz önünde bulundurarak hesaplama yapmaları gerekiyor. Bu kriterler ise genel anlamda şu şekilde sıralanıyor;

 1. Araçların marka ve modelleri
 2. Aracın hangi tarihte trafiğe çıktığı
 3. Aracın hasar geçmişi ve niteliği
 4. Değer kaybı yaşayan aracın hangi tarihte üretildiği
 5. Aracın değişen parçaları ve boya
 6. Trafik kazası esnasında aracın sahip olduğu hız ve kilometre

Belirtilen kriterlerin göz önünde bulundurulması ile birlikte meydana gelen değer kaybı net bir biçimde hesaplanabiliyor. Böylelikle de insanlar yaşadıkları kazaların ardından araçlarında meydana gelen hasara göre ne kadar değer kayıplarının olduğunu anlama imkanını elde ediyorlar. Araçlarda değer kaybı hesaplama için net bir formül bulunmuyor. İnsanların tüm bu kriterleri göz önünde bulundurmaları ve bu doğrultuda hesaplamalarını yapmaları gerekiyor.

Kaza Sonrası Değer Kaybı Başvurusu İçin Gerekli Şartlar

Kaza sonrası değer kaybı başvurusu yapmak isteyen kişilerin öncelikli olarak bunun için gerekli şartları sağladıklarından emin olmaları gerekmektedir. Eğer bu şartlar sağlanıyor ise insanlar gerekli evraklarını da hazırlayarak sorunsuz bir biçimde başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. Eğer şartlar sağlanmıyor ise yapılan başvuruların ardından olumsuz geri dönüşlerin alınması mümkündür. Ancak gerekli bütün şartlar sağlanıyor ve evraklar da tam ise olumlu dönüşler alınıyor. Bu noktada sağlanması gereken şartlar ise şu şekilde sıralanıyor;

 1. Aracın km olarak 163.000 km’yi geçmemesi
 2. Kaza esnasında bir hasar olması ve onarılması
 3. Önceden yaşanan bir trafik kazası sonucunda aracın parçalarının değişmemesi
 4. Kazanın iki araç tarafından gerçekleştirilmiş olması
 5. Aracın onarılmayacak hale gelmemesi
 6. Kazada %100 kusurlu olunmaması
 7. Aracın 10 yaşından küçük olması

Belirtilen tüm bu şartların sağlanması ardından insanlar kaza sonrası değer kaybı başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. Böylelikle de hiçbir sorun yaşamadan meydana gelen zararlarının karşılanmasını sağlıyorlar.

Kaza Sonrası Değer Kaybı Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yaşadıkları kazaların ardından değer kaybı için başvuru yapmak isteyen pek çok kişi kaza sonrası değer kaybı başvuru evrakları nelerdir sorusunun yanıtını da araştırıyor. Kişiler başvuru için gerekli olan tüm şartları sağlamalarının ardından hazırlanması gereken evrakları da tamamladıkları zaman sorunsuz bir biçimde başvurularını yapabiliyorlar. Şartların sağlanması durumunda hazırlanması gereken evraklar ise şu şekilde sıralanıyor;

 1. Meydana gelen hasarı tamamen gösteren ve aynı zamanda her açıdan çekilen kaza fotoğrafları
 2. Aracın ruhsatı
 3. Kazanın gerçekleştiği ana dair tutulan kaza tutanağı
 4. Hasar tespit tutanağı
 5. Araç ekspertiz raporu

Şartların sağlanması ardından gerekli tüm bu evraklar da hazırlandığı zaman değer kaybı başvurusu genel anlamda olumlu bir şekilde sonuçlanır. Böylelikle de insanlar yaşadıkları kazaların ardından meydana gelen hasarlarının bu şekilde giderilmesini sağlayabiliyorlar. Bu nedenle de değer kaybı alabilen pek çok kişi şartları sağlamaları halinde hemen değer kaybı başvurularını gerçekleştiriyorlar. Yapılan başvuru ile hasarlarını giderebiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir