Değer kaybı tazminatı nedir sorusu yaptıkları kazaların ardından hasarlarını gidermek isteyen pek çok kişi tarafından merak ediliyor. İnsanlar kazaların ardından araçlarında meydana gelen hasarları değer kaybı ile giderebiliyor ya da azaltabiliyorlar. Böylelikle de kazaların ardından zararları sorunsuz bir biçime karşılanabiliyor. Ancak değer kaybı tazminatı almak isteyen kişilerin belirli şartları sağlıyor olmaları gerekiyor. Eğer insanlar bu şartları sağlarlar ise sorunsuz bir biçimde gerekli evraklarını hazırlayarak değer kaybı alabiliyorlar.

 Meydana gelen kazaların ardından araçlarda oluşan hasarlar, araçların değerini düşürüyor. Hasar meydana gelmeden önceki satış fiyatı ile hasarlı olmasının ardından olan satış fiyatı arasında bir fark meydana geliyor. Oluşan bu fark ise değer kaybı tazminatı olarak belirtiliyor. İnsanlar bir kaza yaşamalarının ardından araçlarında meydana gelen hasarı karşılamak adına değer kaybı tazminatı alabiliyorlar. Ancak bunun için de belirli şartların sağlanması ve evrakların hazırlanması gerekiyor. Eğer gerekli olan şartlar sağlanıyorsa ve evraklar da zaman aşımına uğramadan hazırlanmışsa insanlar değer kaybı tazminatı alabiliyorlar.

Değer Kaybı Tazminatı Nedir?

Değer Kaybı Tazminatı Başvuru Şartları

Değer kaybı tazminatı başvuru şartları sağlanıyor ise insanlar sorunsuz bir biçimde bu tazminatı almaya hak kazanıyor. Bu nedenle de insanların yaşadıkları kazaların ardından değer kaybı alabilmek adına geçerli olan şartları eksiksiz şekilde bilmeleri gerekiyor. Bu şartlar ise genel anlamda şu şekilde sıralanıyor;

 1. Kazada %100 kusurlu olunmaması
 2. Aracın 10 yaşından küçük olması
 3. Aracın km olarak 163.000 km’yi geçmemesi
 4. Önceden yaşanan bir trafik kazası sonucunda aracın parçalarının değişmemesi
 5. Kazanın iki araç tarafından gerçekleştirilmiş olması
 6. Aracın onarılmayacak hale gelmemesi
 7. Kaza esnasında bir hasar olması ve onarılması

Belirtilen şartlar eğer sağlanıyor ise insanlar sorunsuz şekilde değer kaybı için başvurularını oluşturabiliyorlar. Bu aşamada değer kaybı başvurusu yapmak isteyen insanların gerekli olan evrakları da eksiksiz şekilde hazırlamaları gerekiyor. Gerekli olan evraklar ise şu şekilde sıralanıyor;

 1. Araç ruhsatı
 2. Kazanın gerçekleştiği ana dair tutulan kaza tutanağı
 3. Araç ekspertiz raporu
 4. Hasar tespit tutanağı
 5. Hasarı tamamen gösteren ve her açıdan çekilen kaza fotoğrafları

Eğer şartlar sağlanıyorsa ve gerekli olan evraklar da zamanında hazırlanmışsa insanlar sorunsuz bir biçimde değer kaybı tazminatı alabiliyorlar. Böylelikle de herhangi bir sorun yaşamadan araçlarında meydana gelen hasarı kapatma imkanı elde ediyorlar.

Değer Kaybı Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

İnsanlar kazaların ardından ne kadar değer kaybı alacaklarını öğrenmek adına değer kaybı tazminatı hesaplama nasıl yapılır konusunu da araştırılıyorlar. Bu hesaplamaların yapılması adına herhangi bir formül bulunmuyor. Belirli detayların incelenmeleri ile birlikte gerekli olan hesaplamalar sorunsuz bir biçimde yapılıyor. Hesaplamalar yapılırken dikkate alınması gereken faktörler ise şu şekilde sıralanıyor;

 1. Değer kaybı yaşayan aracın hangi tarihte üretildiği
 2. Trafik kazası esnasında aracın sahip olduğu hız ve kilometre
 3. Araçların marka ve modelleri
 4. Aracın hangi tarihte trafiğe çıktığı
 5. Aracın hasar geçmişi ve niteliği
 6. Aracın değişen parçaları ve boya

Belirtilen faktörlerin göz önüne alınması ile birlikte hesaplamalar en sorunsuz biçimde yapılıyor. Böylelikle de insanların zararları gideriliyor.

Değer Kaybı Almak İçin Başvuru Ne Zaman Yapılır?

Değer kaybı başvurusu süresi ne zamandır, zaman aşımına uğrar mı gibi birçok soru araç sahipleri tarafından büyük bir merak ile araştırılan konular arasında yer almaktadır. Genel olarak araç sahipleri kaza ardından maalesef ki her ne kadar usta ellerde ve orijinal olan parçalarda tamir edilmiş olsa bile yine de tramer kayıtlarında kazalı olarak yer alır.

Kazalı olarak yer alan araçlar ikinci el araç piyasasında olan emsal modellerine göre daha alt fiyatlar ile satılmak zorunda kalır. Kaza öncesi ve sonrası fiyatlarda oluşan farklılıklar bireylerin değer kaybı yaşamasına neden olur. Bu durum da kazada mağdur olan kişilerin istemsiz hasar almalarına neden olur.

Ödeme almak isteyen kişilerin ilk olarak ödeme alabilmek için kazaların meydana gelmesi ardından kendilerine verilen iki yıllık sürede başvuru yapmaları gerekir. Bu yüzden de zaman aşımı uğraması olmasın diye iki yıllık zamanda başvurular tam olarak yapılmalıdır.

Değer Kaybı Ödemelerini Almak İçin Başvurular Nereye Yapılır?

Değer kaybı ödemesi almak isteyen kişiler kaza sırasında suçlu olan kişilerin sigorta şirketleri tarafından yapılır. Fakat araçlara ait olan sigorta yoksa da bireylerin kendilerinin ödemesi gerekir.

Kendileri de ödeme kabul etmeyen durumlar meydana gelirse de bireyler sorun yaşamamak için en kısa sürede kendilerine verilen zaman dilim içerisinde değer kaybı davası açması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir