Değer kaybı ne kadar sürede alınır sorusu yapılan kazaların ardından değer kaybı almak isteyen kişiler tarafından merak ediliyor. İnsanlar meydana gelen hasarlarını gidermek adına gerekli şart ve evrakları hazırladıkları zaman başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. Ancak bunun için süre faktörünü de dikkate almak gerekiyor. Aksi durumda insanlar değer kaybı alma hakları bulunsa bile bu haklarını kaybedebiliyorlar.  Bu nedenle de insanların yapılan kazaların ardından kendilerine verilen süre zarfı içerisinde değer kaybı için başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Meydana gelen kazaların ardından değer kaybı almak isteyen kişilerin belirtilen süreyi dikkate almaları önem taşıyor. Gerekli şartları sağlayan kişiler değer kaybı almak istedikleri zaman aynı zamanda gerekli olan birtakım evrakları da hazırlamaları gerekiyor. Eğer gerekli şartlar sağlanıyorsa, başvuru evrakları eksiksiz bir biçimde hazırlanmışsa 2 senelik süre zarfı içerisinde değer kaybı sorunsuz bir biçimde alınabiliyor. Ancak kazanın ardından geçen 2 senelik süre içerisinde başvuruların yapılmaması halinde değer kaybı alınamıyor.

Değer Kaybı Ne Kadar Sürede Alınır?

Değer Kaybı Başvuru Evrakları

İnsanlar değer kaybı almak istedikleri zaman değer kaybı başvuru evrakları da eksiksiz bir biçimde hazırlanmalıdır. Bu evrakların eksiksiz şekilde hazırlanması ve gereken şartların da sağlanması ile birlikte insanlar değer kaybı alabiliyorlar. Bunun için hazırlanması gerekli olan evraklar ise şu şekilde sıralanıyor;

 1. Araç ekspertiz raporu
 2. Hasar tespit tutanağı
 3. Hasarı tamamen gösteren ve her açıdan çekilen kaza fotoğrafları
 4. Araç ruhsatı
 5. Kazanın gerçekleştiği ana dair tutulan kaza tutanağı

Belirtilen evraklardan birisinin bile eksik olmaması gerekiyor. İnsanlar gerekli şartları da sağlayarak bu evraklar ile başvuru yaptıkları zaman sorunsuz bir biçimde başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. Böylelikle de yaptıkları başvurulardan olumlu geri dönüşler alarak hasarların giderilmesini sağlıyorlar.

Değer Kaybı Alabilmenin Şartları Nelerdir?

Değer kaybı şartları da pek çok kişi tarafından araştırılan konular arasında yer alıyor. Meydana gelen kazaların ardından araçların kazadan önceki satış fiyatı ile kazadan sonraki satış fiyatı arasında bir değer kaybı meydana geliyor. İnsanlar bu kayıplarını karşılamak adına değer kaybı almak için başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. Ancak değer kaybı başvurularını karşılamak için de insanların gerekli şartları sağlamaları gerekiyor. Bu başvuruları yapmak isteyen kişilerin şu şartları sağlıyor olmaları gerekiyor;

 1. Kaza esnasında bir hasar olması ve onarılması
 2. Önceden yaşanan bir trafik kazası sonucunda aracın parçalarının değişmemiş olması
 3. Aracın 10 yaşından küçük olması
 4. Aracın km olarak 163.000 km’yi geçmemesi
 5. Kazanın iki araç tarafından gerçekleştirilmiş olması
 6. Aracın onarılmayacak hale gelmemesi
 7. Kazada %100 kusurlu olunmaması

 Belirtilen şartların sağlanıyor olması durumunda insanlar sorunsuz bir biçimde değer kaybı başvurusu yapabiliyorlar. Eğer şartlar sağlanıyor ve gerekli olan evraklar da eksiksiz bir biçimde teslim edilir ise insanlara genel anlamda olumlu geri dönüşümler oluyor. Böylelikle de insanlar yaşadıkları kazalarının ardından sorunsuz bir biçimde değer kaybı alarak hasarlarının engellenmesini sağlıyorlar. Bu noktada insanların değer kaybı başvurusu yapmadan önce gerekli olan tüm detayları dikkate almaları gerekiyor. Böylelikle de herhangi bir sorun meydana gelmeden yapacakları başvurular ardından değer kaybı alabiliyorlar.

Değer Kaybı Almak İçin Başvuru Süresi Ne Kadardır?

Değer kaybı başvurusu süresi ne zaman son bulur gibi birçok konu günümüzde en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Her ne kadar bireyler kazada suçsuz olsalar bile kazaya karışmalarından ötürü tramer kayıtları incelendiği zaman artık araçlarında değer kayıpları meydana gelir.

Değer kaybı başvurusu yaparak ödeme almak isteyen kişilerin kaza oluşumlarının ardından en fazla iki yıllık süreç içerisinde başvurularını yapmaları gerekir: Konu ile ilgili olarak belirlenen bu süreç içerisinde eğer başvurular meydana gelmezse de bireylerin ödeme almaları gibi durumlar gözlenemeyebilir. Bu yüzden de zaman aşımı sorunları ile yüz yüze kalmak istemeyen kişiler en uygun zamanda başvuru yapmaları gerekir.

Değer Kaybı Ödemelerini Kim Verir?

Değer kaybı ödemesi nereden alınır ya da kim verir de merak edilen bir konudur. Genel olarak bakılacak olduğu zaman bu ödemeleri almak isteyen bireyler ilk olarak kazada kusurlu olan aracın sigorta şirketlerinden ödeme almaları gerekir. Bu ödemeleri alabilmek için trafikte yer alan her aracın sigortası var olduğu düşünülür. Eğer yoksa da ödemeleri kazada hasarlı olan kısmın yapması gerekir.

Bu yüzden de değer kaybı davası açılmak zorunda kalabilir. Bireyler ödemeleri yapmak için itiraz eder ya da sürekli ertelemeler yapılırsa kaza meydana gelmesi anın ardından iki yılık zaman dilimi içerisinde başvurular yapılır ve ödemeler hak ediliyorsa rahat bir şekilde de alınabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir