Değer kaybı nasıl anlaşılır sorusu araçları için değer kaybı alarak kazalar ardından hasarlarını gidermek isteyen kişiler tarafından araştırılıyor. İnsanlar geçirdikleri kazaların ardından değer kaybı alarak meydana gelen hasarlarını giderme imkanını elde ediyorlar. Eğer yapılan kazada %100 kusurlu değillerse ve gerekli ola diğer şartları da sağlıyorlarsa sorunsuz bir biçimde değer kaybı alabiliyorlar. Böylelikle de yaşadıkları kazalarının ardından maddi hasarlarını giderme imkanını elde ediyorlar.

Eğer yaşanan kaza ardından insanlar değer kaybı almak istiyorlar ise belirli şartları sağlıyor olmaları gerekiyor. Aynı zamanda şartları sağlayan kişiler bu kez de gerekli evraklarını eksiksiz bir biçimde hazırlayarak başvurularını oluşturabiliyorlar. Bu noktada pek çok insan ne kadar değer kaybı alacaklarını da hesaplamak istiyor. Yapılacak olan hesaplamalarda herhangi bir formül bulunmuyor. Bu hesaplamalar belirli kriterler dikkate alınarak gerçekleştiriliyor. Bahsi geçen kriterler ise şu şekilde sıralanıyor;

 1. Kazadaki kusur oranı
 2. Aracın değişen parçaları ve boya
 3. Trafik kazası esnasında aracın sahip olduğu hız ve kilometre
 4. Aracın hangi tarihte trafiğe çıktığı
 5. Aracın hasar geçmişi ve niteliği
 6. Değer kaybı yaşayan aracın hangi tarihte üretilmiş olduğu
 7. Araçların marka ve modelleri

Belirtilen durumlar dikkate alınarak araçlar için değer kaybı hesaplama yapılıyor. Böylelikle de insanlar yapılan kazaların ardından ne kadar değer kaybı alabileceklerini hesaplayabiliyor.

Değer Kaybı Nasıl Anlaşılır?

Değer Kaybı Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Değer kaybı almak için gerekli şartlar da pek çok kişi tarafından araştırılmaya devam ediliyor. insanlar yaşadıkları kazaların ardından maddi hasarlarını gidermek adına değer kaybı alabiliyorlar. Bu kaybı karşılamak istedikleri zaman gerekli olan şartların da sağlanması gerekiyor. Belirtilen şartlar ise şu şekilde sıralanıyor;

 1. Aracın 10 yaşından küçük olması
 2. Aracın km olarak 163.000 km’yi geçmemesi
 3. Kaza esnasında bir hasar olması ve onarılması
 4. Önceden yaşanan bir trafik kazası sonucunda aracın parçalarının değişmemiş olması
 5. Kazanın iki araç tarafından gerçekleştirilmiş olması
 6. Aracın onarılmayacak hale gelmemesi
 7. Kazada %100 kusurlu olunmaması

Eğer insanlar belirtilen şartları sağlıyorlar ise değer kaybı almak adına başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. Bunun için de insanların gerekli olan bir takım evrakları eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekiyor. Evrakların eksiksiz şekilde hazırlanması ve başvuru şartlarının sağlanması ile insanlara genel anlamda olumlu geri dönüşler gerçekleştiriliyor. Böylelikle de insanlar sorunsuz bir biçime meydana gelen hasarlarını giderme imkanını elde ediyor.

Değer Kaybı Başvurusu İçin Gereken Evraklar

İnsanlar değer kaybı için başvuru yapmak istedikleri zaman değer kaybı başvuru evrakları nelerdir sorusunun yanıtını da araştırıyor. Değer kaybı için başvuru yapmak isteyen kişilerin kazanın ardından 2 sene içerisinde başvurularını yapmaları gerekiyor. Aksi halde değer kaybı alamıyorlar. Bu kaybı almak adına hazırlanması gereken evraklar ise şu şekilde sıralanıyor;

 1. Araç ruhsatı
 2. Kazanın gerçekleştiği ana dair tutulan kaza tutanağı
 3. Hasarı tamamen gösteren ve her açıdan çekilen kaza fotoğrafları
 4. Araç ekspertiz raporu
 5. Hasar tespit tutanağı

Bu evrakların da eksiksiz bir biçimde hazırlanması ardından insanlar başvurularını gerçekleştirebiliyor. Böylelikle de değer kaybı alarak hasarlarını giderebiliyorlar.

Değer Kaybı Almak İçin Başvuru Süresi

Değer kaybı başvurusu süresi ne kadar olduğu araçlarında oluşan hasarların karşılanmasını isteyen bireylerin almak istedikleri ödemeler için araştırdığı bir konudur. Değer kaybı genel olarak incelenecek olduğu zaman bireylerin ödeme almak için belirlenen iki yıllık sürede başvuru yapması gerekir.

Eğer iki yıllık süreç içerisinde başvurular yerine getirilmezse maalesef ki zaman aşımına uğrayacak ve her ne kadar başvuru yapılmak istense bile ödemelerin alınması ya da başvuruların olumlu sonuçlanması söz konusu olmayacaktır. Bu yüzden de ödeme alma düşüncesinde olan herkesin bu belirlenen süreç içerisinde istenen şartları yerine getiriyorlarsa gerekli olan evrakları hazırlamaları ve uygun olan yerlerden başvurularını yapmaları gerekir.

Bu sayede başvurular rahat bir şekilde sonuçlanırken bireyler de hak ettikleri ödemeleri sorunsuz bir şekilde alabilirler.

Değer Kaybı Ödemelerini Kim Verir?

Değer kaybı ödemesi almak isteyen bireylerin ilk olarak kazada kusurlu olan sigorta şirketlerinden alması gerekir. Trafikte yer alan tüm araçların sigortaları olması zorunlu kabul edilir. Eğer yoksa da bireyler dilediği zamanlarda değer kaybı ödemelerini kişilerden alması gerekir.

Bazı anlarda kusurlu olan kişiler bu ödemeleri yapmak istemeyebilir ve bu yüzden de değer kaybı başvurusu yapmak için bireylerin değer kaybı davası açması gerekir. Sigorta Tahkim Komisyonu aracılığı ile açılacak davalarda bireyler haklı ve gerekli her şeyi belgelemeyi başardılarsa da davalar genel olarak olumlu bir şekilde sonuçlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir