Araç Rayiç Bedeli Nedir? Araç Rayiç Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Değer kaybı hangi yılları kapsıyor konusu araçları ile kaza yapmalarının ardından değer kaybı almak isteyen kişiler tarafından araştırılır. Eğer sizler de yaşadığınız kazanın ardından değer kaybı almak istiyorsanız belirli detaylara hakim olmanız gerekecektir.

Değer kaybı alabilmeniz adına öncelikli olarak sizlerin bunun için geçerlilik süresini bilmeniz gerekecektir. Çünkü belirli bir süre aşımının meydana gelmesi ardından değer kaybı alabilmeniz gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Eğer süre aşımına uğramak ve bu haktan mahrum olmak istemiyorsanız tüm detayları iyi bilmeniz gerekir.

Değer Kaybı Hangi Yılları Kapsıyor?

Sizler de araç değer kaybı almak istediğiniz zaman başvuru konusunda bilmeniz gereken en önemli hususlardan bir tanesi süre planlaması olacaktır. Eğer kazanın ardından başvuru yapmakta acele etmezseniz ve süre aşımına uğrarsanız bu ödemeleri alarak hasarınızı gidermeniz mümkün olmayacaktır.

Değer kaybı için süre aşımının dolması 2 yılın sona ermesi ile mümkün olacaktır. Burada en çok merak edilen konu ise 2 yıllık sürecin hangi tarihten itibaren hesaplanacağıdır. Sizler kaza yapmanızın ardından zararı öğrendiğiniz anda süreç başlayacaktır. Eğer zararı öğrenmeniz ardından değer kaybı için başvuru işlemlerinizi gerçekleştirmezseniz süre aşımı meydana gelecek ve bu durum da değer kaybı almanızı engelleyecektir.

Değer Kaybı Hangi Yılları Kapsıyor?

Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Geçirdiğiniz kazaların ardından sizler de değer kaybı başvuru yapabilirsiniz. Ancak bu kapsamda başvurular konusunda bilmeniz gereken belirli detaylar bulunacaktır. Bu detaylara önem vermeniz ardından sizler de başvurularınızı sorun yaşamadan gerçekleştirebilirsiniz.

Değer kaybı almak adına başvurunuzu gerçekleştirmek istediğiniz zaman öncelikli olarak bu kapsamda sizlerde aranan şartları kontrol etmeniz gerekir. Çünkü eğer şartlara uyum sağlanamaz ise değer kaybının alınması mümkün olmayacaktır.

Değer kaybı için şartların sağlanıyor olmasının ardından dikkat edilmesi gereken bir durum da başvuru işlemleridir. Bu esnada tüm belgelerin hem eksiksiz hem de doğru şekilde hazırlanması gerekir. Eğer sizler başvuru işlemlerinizi eksiksiz ve doğru şekilde tamamlamış olursanız elbette ki meydana gelen kazaların ardından değer kaybını alabilmeniz söz konusu olacaktır.

Yapacağınız başvuruların ardından belirli durumlarda onay alamayabilirsiniz. Böyle bir durumda ise değer kaybı almak adına Sigorta Tahkim Komisyonuna gitmeyi tercih edebilirsiniz. Eğer şartlara uygunsanız ve başvurularınızı da sorunsuz şekilde gerçekleştirmişseniz elbette ki değer kaybınızı alabilirsiniz.

Değer Kaybı İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Araç değer kaybı başvuru şartları kesinlikle eksiksiz biçimde sağlanmalıdır. Eğer sizler tüm şartlara uyum sağlıyorsanız sorunsuz bir biçimde başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Lakin sizler bu şartları eksiksiz şekilde sağlayamazsanız değer kaybını alamamanız mümkün olabilmektedir.

Başvurularınızı sorunsuz bir biçimde tamamlamak adına öncelikli olarak bu şartları incelemeniz gerekecektir. Değer kaybı başvuru şartları genel anlamda şu şekilde sıralanır;

 1. Kaza yapılan arabanın onarılmayacak hale gelmemesi
 2. Yaşanmış olan kazada %100 kusurlu olunmaması
 3. Kaza yapılan arabanın 10 yaşından küçük olması
 4. Kaza yapılan arabanın km olarak 163.000 km’yi geçmemesi
 5. Yaşanan kaza esnasında bir hasar olması ve onarılması
 6. Farklı bir trafik kazası sonucunda aracın parçalarının değişmemesi
 7. Yaşanan kazanın iki araç tarafından gerçekleştirilmiş olması

Eğer bu şartlar uygun ise sizler de sorun yaşamadan gerektiği biçimde başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvurularınızı tamamlamanız ardından da meydana gelen hasarınız için değer kaybı alarak hasarınızın giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Değer Kaybı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Değer kaybınızı karşılamak istediğiniz zaman en çok önem vermeniz gereken detaylardan birisi de değer kaybı hesaplama adımlarıdır. Bu hesaplamalar esnasında sizlerin dikkat etmeniz gereken birden fazla husus bulunur. Eğer kazanın ardından meydana gelen hasarın ne kadarını alma hakkınız var ise bu tür detayları da göz önünde bulundurmalısınız. Genel anlamda değer kaybı hesaplamalarında göz önünde bulundurulan faktörler şu şekildedir;

 1. Yaşanan kaza esnasında aracın sahip olduğu hız ve kilometre
 2. Kaza yapılmış olan aracın değişen parçaları ve boya
 3. Kaza esnasındaki arabaların marka ve modelleri
 4. Değer kaybı meydana gelen aracın hangi tarihte üretilmiş olduğu
 5. Kaza yapılmış olan aracın hangi tarihte trafiğe çıktığı
 6. Kaza yapılmış olan aracın hasar geçmişi ve niteliği

Bu tür durumları dikkate alarak sizler de araç değer kaybı hesaplama işlemlerinizi net şekilde yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir