Değer kaybı almak sigorta puanımı düşürür mü konusu da değer kaybı alaya karar verdiğiniz andan itibaren aklınıza takılan sorulardan birisi olabilir. Ancak bu konuda sizlerin en ufak bir endişeye kapılmanıza gerek yoktur. Kazaların ardından alacağınız değer kaybı sizlerin en temel haklarınızdan birisidir.

Değer Kaybı Almak Sigorta Puanımı Düşürür mü?

Sigorta puanının düşmesi ile araç değer kaybının alınması konusunda bir bağlantı bulunmaz. Yani sizler bir kaza yapmanızın ardından araçlarınızda meydana gelen değer kaybını sigorta puanınızı düşürmeden alabilirsiniz. Eğer değer kaybı almak istiyorsanız bu konuda aklınızda herhangi bir şüpheye yer vermenize kesinlikle gerek bulunmaz. Gönül rahatlığı ile değer kaybı alarak meydana gelen hasarınızı giderebilirsiniz.

Değer kaybı almak istediğiniz zaman bu durumun sigorta puanınıza herhangi bir etkisi olmayacağını belirttik. Elbette ki bu ödemeleri alarak hasarınızı gidermek istediğiniz zaman değer kaybı hakkında bilmeniz gereken önemli detaylar bulunur. Eğer tüm bu detaylara hakim olarak başvurularınızı gerçekleştirirseniz herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmadan değer kaybını sizler de alabilirsiniz.

Değer Kaybı Almak Sigorta Puanımı Düşürür mü?

Değer Kaybı Hangi Durumlarda Alınabilir?

Değer kaybı hangi durumlarda alınabilir diye merak ediyorsanız eğer öncelikli olarak bu ödemelerin şartlarını öğrenmeniz gerekecektir. Gereken şartların hepsine uygun olursanız sizler de aracınızda meydana gelen hasar için değer kaybı alabilirsiniz. Ancak bu şartlardan tek bir tanesi bile uygun olmaz ise sizlerin değer kaybı almanız gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Her şeyde olduğu gibi değer kaydı şartları da bulunur. Sizler bu şartlara uygun olursanız en ufak bir sorun yaşamadan kolaylıkla değer kaybı almak adına başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak sağlamanız gereken şartlar ise şu şekilde sıralanır;

 1. Arabanın onarılmayacak hale gelmemesi
 2. Kazada tamamı ile kusurlu olunmaması
 3. Aracın 10 yaşından küçük olması
 4. Arabanın km bakımından 163.000 km’yi geçmemesi
 5. Kaza esnasında bir hasar olması ve onarılması
 6. Önceki kazalar sonucunda aracın parçalarının değişmemiş olması
 7. Yaşanan kazanın iki araç tarafından gerçekleştirilmiş olması

Eğer sizler de bu şartlara uygun olursanız sorun yaşamadan değer kaybı almak adına başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Elbette değer kaybınızı alarak da yaşadığınız kazanın ardından meydana gelen maddi hasarınızın en aza inmesini ya da tamamen karşılanmasını sağlayabilirsiniz.

Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sizler de kazanın ardından maddi hasarınızı karşılamak istediğinizde şartları sağlamanız durumunda değer kaybı başvurusu yapabilirsiniz. Bu başvurular esnasında sizlerden birtakım belge ve evraklar istenecektir. Bu evrakları ve belgeleri hazırlayarak başvurularınızı gerçekleştirmeniz ardından sorunsuz bir biçimde değer kaybı alabilirsiniz.

Araç değer kaybı alabilmek adına hazırlamanız istenen belge ve evraklar ise şöyledir;

 1. Hasarlı arabanın ruhsatı
 2. Hasarı tam anlamıyla gösteren ve her açıdan çekilen kaza fotoğrafları
 3. Yapılan kazanın gerçekleştiği ilk ana dair tutulan kaza tutanağı
 4. Yaşanan kazanın hemen ardından alınan hasar tespit tutanağı
 5. Hasarlı arabanın ekspertiz raporu

Bu evraklar son derecede önem taşımaktadır. Bu nedenle de bilinçli olarak yaşanan kazanın hemen ardından tutanak ve fotoğrafların iyi biçimde alınmış olması gerekecektir. Aksi durumda araç değer kaybı almak adına başvuruların yapılması ve alınması söz konusu değildir.

Değer Kaybı Ne Kadar Zamanda Alınabilir?

Değer kaybı almak istediğiniz zaman oldukça önem vermeniz gereken bir konu daha bulunur. Belirli bir süre geçmesi ardından sizlerin değer kaybı almanız gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Çünkü bu başvuruları ertelemeniz ardından bir süre sonra süre aşımı meydana gelecektir. Eğer süre aşımı meydana gelir ise bu ödemeleri almanız söz konusu değildir.

Değer kaybı için süre aşımı 2 yılın sonunda meydana gelir. Bu konuda aklınıza takılabilecek en önemli konu ise 2 yıllık sürenin ne zamandan itibaren başladığı olabilir. Bu süreç, hasarlı araç sahibinin meydana gelen maddi hasarını öğrenmesi ile başlayacaktır.

Bu süre zarfı içerisinde araç değer kaybı başvurusu yapmaz ve ödemelerinizi almazsanız kesinlikle bu hakkınızı kaybedersiniz. Bu nedenle de değer kaybı almayı istediğiniz zaman bu süre aşımına önem vererek, sizlere verilen süre içerisinde başvurularınızı gerçekleştirmeniz gerekir. Böylelikle de hiçbir sorun yaşamadan başvurularınız ardından değer kaybı alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir