Araç Değer Kaybı Alanlar Var Mı? Değer Kaybı Alanların Yorumları

Değer kaybı almak için ne yapmak gerekiyor araçlarıyla kazaya karışan ve maddi hasarlar meydana gelen kişilerin merak ettiği konulardan bir tanesidir. Bir anda meydana gelen kazalar ardından araçlarda minimal ya da ciddi oranlar ile hasarlar gözlenebilir. Fakat hasarın boyutu ne kadar olursa olsun fark etmez.

Kaza sırasında tamamen kusurlu olmayan kişiler başvurularını yaparak değer kaybı alabilirler. Tabi ki de bunun için belirli şartlar gereklidir. Kazanın iki kişi tarafından meydana gelmesi gerekirken kaza ardından en fazla 2 yıl geçmeden başvuru yapılması gerekir. Değer kaybı ödemesi almak için iki yıl zaman geçmesi ardından başvurular yapılırsa zaman aşımına uğrar ve bireylerin ödeme alma gibi durumları söz konusu olamaz. Bu yüzden de bireylerin çok dikkatli olması gerekir.

Araç değer kaybı alırken kişiler için 2015 yılında alınmış olan bir karar ile Yargıtay yardımı ile dava sürecinde verilen emsal kararlar ile farklı talepler devreye girebilir. Bu durumlarda verilen kararlar ile ödemeler yapılmak zorundadır.

Araç Değer Kaybını Kim Öder?
Değer Kaybı Almak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu ödemeler için sigorta şirketleri ve kasko ile iletişime geçilerek talep edilir. Ödemeler buralardan yapılmazsa kazada suçlu olan kişi tarafından yapılması gerekir. Fakat kazaya sebebiyet veren kişi sürekli bahaneler üretiyor ya da ödeme yapmak istemiyorsa dava açılması en son çaredir. Gerekli adımlara dikkat edilerek açılan davalar sürecin daha rahat ilerlemesine yardımcı olur.

Araç değer kaybı davası ya da ödemeler hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi almak isteyenler Değer kaybı başvuru adresi üzerinden diledikleri zaman tüm detayları görebilirler. Bu sayede değer kaybı davası sürecinde öğrenmek istedikleri her şeyi görebilirler.

Araç Değer Kaybı Davası

Araç değer kaybı davası açmak için bireylerin ilk olarak araçlarında ne kadar hasar meydana geldiğini belirlemeleri sürecin daha hızlı sonuçlanması açısından yardımcı olacaktır. Bu süreçlerde açılan değer kaybı davalarına kanıt olarak sunulması ve sürecin daha rahat ilerlemesi için alınabilecek ekspertiz raporları da etkili olacaktır.

Alınan raporlar ile raporlarda yer alan oranlara göre ticaret mahkemelerine başvurular yapılarak bireyler araçlarında gözlenen araç değer kaybı ödemelerini alabilecekler. Bir yandan da sigorta şirketleri oluşan davalardan hemen sonra ödenmesi gereken ne kadar miktar varsa sigorta poliçesine yer alan limitlere göre öder. Fakat dava sonucunda daha fazla ödemeler meydana gelirse bunun üzerinde kalan kısım kazaya sebebiyet veren kişi tarafından ödenmelidir.

Sigorta şirketleri ile meydana gelen davalarda sınırlar olmasından ötürü kişiler ödemesi gerekir. Fakat ödeme yapmazlarsa yeniden bir mahkeme açılarak bireyler ödemelerini rahat bir şekilde alabilirler. Bu süreçte araç değer kaybı davası açarken sorun yaşamak istemeyen bireyler avukat yardımı alarak daha hızlı ve rahat bir şekilde ilerleyebilir. Avukatlar süreci daha rahat ve bilgili olarak yönetebilir. Bu durum da davalar ardından her şeyin olumlu sonuçlanmasına yardımcı olur.

Değer Kaybı Davası Ne Kadar Sürer?

Değer kaybı davası ne kadar sürer sorusu da dava açılması ardından bireyler tarafından en çok merak edilen konu olarak gözlenir. Bu süreç davaların açılmasının hemen ardından ortalama bir şekilde 9 ila 18 ay arasında değişiklik gösterir. Fakat bu sürecin daha kısa sürmesini ve değer kaybı davası açarak hızlı ödeme alınmak istenirse başvurular sigorta tahkim komisyonu üzerinden yapılmalıdır.

Değer kaybı almak için sigorta tahkim komisyonu üzerinden yapılan başvurular daha hızlı ve olumlu sonuçlanmasına yardımcı olur. En kısa sürede gerekli incelemeleri yaparak haklı olana göre bir karar verir. Bu başvuruların yanı sıra ek olarak icra takipleri ve asliye ceza mahkemeleri ile de davalar açılabilecektir. Uygulama sırasında en çok tercih edilen durumun tahkim komisyonu olduğunu bilmek gerekir.

Araçlarda oluşan hasarların alınması için açılacak davalar ile alınacak ödemeler bireylerin araçlarında olan değer kayıplarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Fakat bu süreçlerde kaza ardından 2 yıl geçmeden başvuru yapılması gerektiğini bilmek gerekir. Bu yüzden de sigorta şirketleri ve avukatlardan alınacak yardım bireylerin daha rahat bir şekilde değer kaybı ödemelerini alması için yardımcı olacaktır.

Gerekli tüm durumlar değerlendirilerek mahkeme tarafından en doğru ve haklı olan karar da rahatlık ile verilebilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir