Araç Değer Kaybını Kim Öder?

Değer kaybı aldığımda tekrar sigorta yaptırabilir miyim geçmiş dönemlerde kaza yapmış ve ödeme almak isteyen birçok kişinin en çok araştırdığı konular arasında yer alır. Genel olarak incelenecek olduğu zaman araçlar her ne kadar kazaya karışarak değer kaybı alsalar bile yine de bunların ardından sigorta yaptırmaları gerekir.

Değer Kaybı Aldığımda Tekrar Sigorta Yaptırabilir Miyim?

Bir aracın trafikte yer alabilmesi için sigortasının bulunması zorunludur. Sigorta yaptırmayan araçlar belirlendiği zaman polisler tarafından ceza yazılır. Bu yüzden değer kaybı ödemelerinin alınmasından akla gelebilecek birçok konuya kadar her ne olursa olsun bireylerin trafik sigortası yaptırması gerekir.

Değer kaybı ödemelerinin alınmış olması yeniden sigorta yaptırmak için engel değildir. Zaten kazaya karışan araçların yeniden trafikte yer almalarına izin veriliyorsa tekrar kaza yapabilirler. Kaza sırasında oluşabilecek hasar farkından değer kaybına kadar birçok maddi kaybın karşılanması için sigorta olması zorunludur.

Hal böyle olunca bireyler trafiğe çıkmadan önce değer kaybı almış olmalarını bir sorun olarak görmeden kendileri için en uygun olan sigorta firmasında sigorta yaptırmaları gerekir.

Hasar Farkı Nedir, Nasıl Alınır?

Hasar farkı nedir, nasıl alınır birçok araç sahibinin özellikle kazaya karıştıktan sonra araçlarında oluşan hasar sırasında merak edilir. Araçların kazaya karışması ardından parçaların hasar görmesi ve değişmesi gerekebilir.

Her ne kadar araçların hasarlarının orijinal parçalar takılarak uzman ellerde yapılması gerekse bile sigorta şirketleri artan fiyatlar karşısında çıkma ürün ya da yan sanayi tercih edebilirler. Çıkma ürünler ve yan sanayi ürünlerin normale oranla daha kısa sürede bozulabilir ve arıza verebilir. Her ne kadar sigorta şirketleri bu yöntemleri tercih etse bile yine de araç sahipleri kabul etmeyebilir.

Hasar farkı nedir sorusu karşısında sigorta şirketlerinin takabilecekleri yan sanayi ya da çıkma parçalar karşısında orijinal parçalar takılarak düzgün tamir edilmesi sırasında arada oluşan maddi farka denir. Bu durum araç sahipleri tarafından kabul edilmez.

Hasar farkı nasıl alınır diye merak eden kişilerin araçlarında gözlenen hasar kayıplarının yaşanmasının ardından başvurularını yaparak bunları almaları gerekir. Çünkü çıkma ya da yan sanayi olan ürünler düzgün tamir işlemleri görmediği sürece düzgün tamir gören ve orijinal olan parçalara oranla daha kısa sürede arıza ya da bozulmalara neden olacaktır. Bu durum da araç sahiplerinin yeniden bir maddi hasar almasına neden olacaktır.

Değer Kaybı Aldığımda Tekrar Sigorta Yaptırabilir Miyim?

Kaza Hasar Bedeli Kime Ödenir?

Kaza hasar bedeli kime ödenir sorusu birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Kaza sırasında hasar meydana geldiyse sigorta şirketlerinin meydana gelen kaza ardından gerekli ekspertiz raporu ile aracı incelemesi gerekir. Bu sayede araçlarda oluşan hasarın sigorta şirketleri aracılığı ile karşılanması şarttır.

Kaza hasar bedeli her ne kadar sigorta şirketleri tarafından karşılanıyor olsa bile bunlar tarafından belirlenen bir limit vardır. Eğer kaza sırasında meydana gelen hasar sigorta şirketleri tarafından belirlenen hasarın üzerinde gelirse bu süreçlerde arada olan farkı kazada suçlu olan tarafın ödemesi gerekir. Çünkü sigorta firmaları çok yüksek miktarda meydana gelebilecek kazalarda bu kadar ödeme yapmamak için kendilerine göre bir limit belirler. Bu limit üzerinden yapılan sigortalar her ne kadar limit aşımı olsa bile sigorta firmalarını ilgilendirmez. Bu yüzden de sadece belirlenen kısım sigorta firmaları tarafından karşılanırken geri kalan kısım araç kazasına sebep olan kişi tarafından ödenir.

Sigorta Hasar Tazminatı Nedir?

Sigorta hasar tazminatı nedir merak edilen bir diğer konu olarak öne çıkar. Araçlar ile meydana gelen kazaların anında araçlarda meydana gelen onarım bedellerine verilen isimdir. Sigorta hasar tazminatı da sigorta şirketleri tarafından ödenmesinden ötürü verilen bir isimdir.

Parça parça olarak araçta hasar gören her bir noktanın gerekli durumlara göre onarımları gerekli durumlara göre de parça değişimlerinin olması gerekir. Fakat sigorta şirketleri kendileri belirlemiş olduğu limitler ile bunu karşılar. Belirli bir limitleri olduğu için ödemelerin tamamı sigorta şirketi tarafından karşılanacak diye bir şey yoktur.

Bu yüzden de bireylerin hasar farkı gibi sorunlar meydana geldiği zaman önce sigorta şirketlerine başvurması ardından da gerekli olma durumlarına göre dava açmaları gerekir. Böylece ödemeleri daha rahat bir şekilde alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir