Değer Kaybı Kusur Oranı Nedir?

Araç değer kaybı avukat ücreti ve masrafları kim tarafından ödenir gibi birçok soru kazaların ardından değer kaybı ile yüz yüze olan kişilerin en çok araştırdıkları konular arasında yerini almaktadır. Araç değer kaybı başvurularını yerine getirme düşüncesinde olan kişilerin ilk olarak belirli şartları yerine getirmesi gerekir. Aranan şartlarda en ufak eksik olmadan yerine getirdiği gözlenen kişiler eğer kaza sırasında hem haklı hem de mağdur olan tarafsa dilediği an başvurularını yapabilir.

Trafiğe çıkan tüm sürücülerin genel olarak kurallar gereği sigortaları olmak zorundadır ve var olarak kabul edilir. Eğer araçların sigortaları varsa ödemeler direk sigorta şirketleri aracılığı ile meydana gelir. Kazaya neden olan her kimse araçlarında sigorta şartı da yer almıyorsa ödemeleri kendileri yapmak zoruna kalır. Fakat buna rağmen ödemeler yapılmıyorsa da hasar alarak mağdur olan vatandaşlar sigorta şirketlerine karşı dava açabilirler. Bunun için ekspertiz raporları ile beraber sigorta tahkim komisyonları aracılığı ile başvurularını yapabilirler. Böylece araçlarda oluşan değer kaybı ücretleri alınabilir.

Araç Değer Kaybı

Araç değer kaybı günümüzde daha çok araçları ile kazalara karışmış olan vatandaşların karşılarına çıkan bir sorun olmaktadır. Araç değer kaybı başvurusu yapma düşüncesinde olan kişilerin kazalardan sonra tamirat işlemleri yapılan ve kusursuz bir işçilik ile her bir sorun ortadan kaldırılsa dahi tramer kayıtlarında yer alan hasarlardan dolayı da ikinci el piyasası üzerinde araçların değerleri düşme durumları olarak da nitelendirilir. Araç tamirleri yapılırken işlemler ne kadar kusursuz olarak yer alsa bile yine de kazaların hemen ardından maddi hasarlar oluşur ve her ne olursa olsun bu duruma bir engel de yer almaz.

Araçlarda oluşan kazalardan sonra meydana gelen tramer kayıtlarından dolayı da kusurları olmayan, kaza ya da hataları olan emsal modellerine göre piyasa fiyatlarında düşmeler meydana gelir. Bu durum her ne kadar saçma olsa da yadırganmayan durumlar arasında yer alır. Böyle durumların oluşması karşısında araçların orijinallikleri iptal olurken bir yandan da araç değer kaybı başvurusu sayesinde kişiler oluşan hasarları kapatabilmektedir.

Araç Değer Kaybı Başvuru Yapmak İçin Aranan Şartlar

Araç değer kaybı başvuru şartları yerine getiren bireyler başvurularını yaparak hasarların kapatılması için ek ödemeler alabilirler. Şartların neler olduğu genel olarak incelenecek olduğu zaman;

  1. Trafiklerde yer alan tüm araçların zorunlu olarak sigortalarının olması gerekir. Yoksa bile zorunlu olmasından dolayı bu şekilde kabul edilir. Kazalara karışan kişilerde eğer zorunlu olan trafik sigortaları yer almıyorsa da meydana gelen hasarları kişilerin kendilerinin kapatmaları zorunlulukları bulunur.
  2. Araçlarda oluşan değer kayıplarının başvuru süreçlerinin tamamlanması için kişilerin en geç kazadan sonra iki yıllık sürede başvurularını yapmaları gerekir. Eğer bu süreç içerisinde başvurular meydana gelmezse de zaman aşımları olur ve alabilecekleri hakları kişiler kayıp eder.
  3. Araçlarda meydana gelen değer kaybını alma düşüncesinde olan vatandaşlar bu kaybı alabilmeleri için kaza sırasında haklı olan taraf olmaları da gerekir. Kazaya neden olan kişilerin araçlarına ne kadar hasar olursa olsun değer kaybı başvuruları olumlu sonuçlanmaz ve bu şekilde kişiler ödemeleri alamazlar.
Araç Değer Kaybı Avukat Ücreti ve Masrafları

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınacak?

Araç değer kaybı başvurusu nasıl yapılır sorusu vatandaşların yaşadıkları kazaların ardından araştırdıkları bir diğer detay olarak öne çıkmaktadır. Araç değer kaybı başvurusu yapmak için kaza sırasında ekspertiz raporlarının alınması ve bu raporlar ile başvuruların yapılması gerekir.

Araç değer kaybı başvurusu yapma düşüncesinde olan kişilerin istedikleri an başvurularını yapabilmeleri için degerkaybim.org sitesi üzerinden de başvurularını yapabilirler. Böylece yaşanan süreçler daha hızlı sürede sonuçlanmalar ile öne çıkar. Başvuruların ardından eğer kişiler değer kaybı ödemelerini almak için hak kazanmış olurlarsa da bu ödemeler sadece kazazede olan kişilerin hesaplarına ödenmektedir.

Araçlarda oluşan değer kayıplarının hesaplanması sırasında dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bu sayede gerekli şartları yerine getiren ve gerekli başvurular ardından ödemeleri almak da bir o kadar kolay olmaktadır. Bu yüzden de kişilerin başvuru sürecinde her şeyi dikkatli bir şekilde derlemeleri ve ona göre başvuru süreçlerini tamamlamaları almaları gereken ödeme için etkili olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir