Araç Değer Kaybını Kim Öder?

Yaralanmalı kazada değer kaybı olur mu sorusu da pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Her gün trafikte pek çok kişi kaza yapmaya devam ediyor. Bu kazalar bazen ölümlü bazen yaralanmalı ve bazen de maddi hasarlı olabiliyor. Kazanın ciddiyeti ve durumu her ne olur ise olsun insanlar gereken şartları sağlamalarının durumunda değer kaybı alabiliyorlar. Böylelikle de yaptıkları kazaların ardından meydana gelen hasarlarını giderebiliyorlar.

Değer kaybı almak isteyen kişiler, herhangi bir yaralanma durumunun olması halinde de değer kaybı alabiliyorlar. Bunu almak isteyen kişilerin elbette ki birtakım şartları eksiksiz bir biçimde sağlıyor olmaları gerekiyor. Kazaların oluşması ardından eğer araçta bir hasar meydana gelmiş ise satış fiyatında düşüş meydana geliyor. Hasar öncesi fiyat ve sonrası fiyat arasındaki fark ise değer kaybı olarak belirtiliyor. İnsanlar değer kaybı adı altında bu aradaki farkı aldıkları zaman zarar etmekten de kurtuluyorlar.

Yaralanmalı Kazada Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Değer kaybı hesaplamak isteyen kişiler bunu nasıl yapacaklarını da merak ediliyorlar. Yapılan kaza her nasıl olur ise olsun eğer insanlar 100 kusurlu değillerse ve gerekli şartlara da uyuyorlar ise değer kaybı alma imkanları bulunuyor. Yaralanmalı kazalarda da alınacak olan değer kaybında herhangi bir farklılık meydana gelmiyor. Ancak yapılan hesaplamalarda belirli kriterler dikkate alınıyor. Bu kriterler ise genel anlamda şu şekilde sıralanıyor;

 1. Değer kaybı yaşayan aracın hangi tarihte üretildiği
 2. Aracın değişen parçaları ve boya
 3. Trafik kazası esnasında aracın sahip olduğu hız ve kilometre
 4. Araçların marka ve modelleri
 5. Aracın hangi tarihte trafiğe çıktığı
 6. Aracın hasar geçmişi ve niteliği

Bahsi geçen kriterlere göre yapılan hesaplamalar ile herhangi bir haksızlık meydana gelmiyor. İnsanlar karşı tarafın kusur oranında değer kaybı alarak hasarlarının tamamen giderilmesi ya da olabildiğince azalmasını sağlıyorlar. Böylelikle de kaza ardından maddi anlamda ciddi bir maddi kayıp yaşamak yerine bu kayıpları telafi etme imkanından faydalanıyorlar.

Yaralanmalı Kazada Değer Kaybı Olur mu?

Yaralanmalı Kazada Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Değer kaybı başvurusu yapmak isteyen kişiler yaralanmalı kazalarda da gerekli adımları uygulayarak değer kaybı alabiliyorlar. Bu imkandan faydalanmak isteyen kişilerin gerekli olan belgeleri eksiksiz bir biçimde tamamlamaları gerekiyor. Bu belgeler genel anlamda şu şekilde sıralanıyor;

 1. Araç ekspertiz raporu
 2. Hasar tespit tutanağı
 3. Araç ruhsatı
 4. Kazanın gerçekleştiği ana dair tutulan kaza tutanağı
 5. Hasarı tamamen gösteren ve her açıdan çekilen kaza fotoğrafları

Değer kaybı evraklarının eksiksiz bir biçimde hazırlanması bu imkanlardan faydalanmak adına elbette ki yeterli olmuyor. İnsanların değer kaybı alabilmeleri adına gerekli olan şartları da sağlıyor olmalar gerekiyor. Değer kaybı almak adına aranan şartlar ise şu şekilde sıralanıyor;

 1. Aracın 10 yaşından küçük olması
 2. Kazada %100 kusurlu olunmaması
 3. Kazanın iki araç tarafından gerçekleştirilmiş olması
 4. Aracın onarılmayacak hale gelmemesi
 5. Kaza esnasında bir hasar olması ve onarılması
 6. Aracın km olarak 163.000 km’yi geçmemesi
 7. Önceden yaşanan bir trafik kazası sonucunda aracın parçalarının değişmemesi

Değer kaybı şartları sağlanıyor ise insanlar sorunsuz bir biçime başvurularını yaparak bu imkanlardan faydalanabiliyorlar.

Değer Kaybı Almak İçin Başvuru Süresi Ne Kadar?

Değer kaybı başvurusu süresi ne kadar sorusu da büyük bir merak ile araştırılan konular arasında yer almaktadır. Araç kazaları ardından mağdur olan kişilerin ödemeleri alması için kesinlikle başvuru yapması gerekir. Aksi halde ödemeler verilmez.

Fakat bu başvurular için ödeme süresi kazanın olduğu gün itibari ile tam olarak iki yıl şeklinde belirlenmiştir. Eğer iki yıl içerisinde başvurular yapılmazsa da bireyler ödemelerini alamazlar. Çünkü zaman aşımına uğrar. Zaman aşımına uğrama ardından artık yapılabilecek tek bir yöntem dahi kalmaz. Bu yüzden de bireylerin zaman aşımı olmaması için her sürece çok dikkat etmesi gerekir.

Değer Kaybı Ödemelerini Almak İçin Başvurular Nasıl Yapılır?

Değer kaybı ödemesi almak isteyen kişiler başvurularını sigorta şirketlerine yapacaklardır. Her ne kadar trafikte yer alan araçların her birinin sigortası olmak zorunda olsa bile bazı araç sahipleri yapmayabilir. Bu anlarda ödemeleri de kazaya neden olan kişilerin kendilerinin yapması gerekir. Aksi durumlar geçerli olmayacaktır.

Eğer kişiler kendileri de ödeme yapmak istemezse bireyler için başka bir çare kalmayacak olmasından ötürü de değer kaybı ödemelerini alabilmek için dava açmaları gerekir. Gerekli dava süreçlerinde avukatlardan yardım alınabilecek olduğu gibi bir yandan bireyler sitemizden gerekli yardımları da alabilirler. Her sürecin iyi bir şekilde takip edilmesi hak kazanan bireylerin gerekli sürede başvuru yapmaları ardından ödemeleri almak için hak kazanmalarına yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir