Değer kaybı zaman aşımı olur mu konusu araçları ile yaptıkları kazaların ardından değer kaybı almaya karar veren pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Meydana gelen kazaların sonrasında araçlarda bir hasar meydana gelir ise gerekli şartları sağlayan kişiler değer kaybı alabiliyorlar. Böylelikle de yaşanılan kazaların ardından insanların maddi olarak hasarları gideriliyor. Ancak değer kaybı almak isteyen kişilerin bunun için gerekli şartları sağlamaları ardından başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor. Gerekli tüm evrakları hazırlayarak başvurularını yaptıkları zaman değer kaybı alabiliyorlar. Lakin bu durumda da dikkat etmeleri gereken durum, belgelerin zamanında teslim edilerek başvuruların yapılması oluyor.

Eğer insanlar değer kaybı almak adına başvurularını zamanında yapmazlar ise zaman aşımı meydana geliyor. Bu durumda da insanlar değer kaybı alma hakları bulunsa bile yine de değer kaybı alamıyorlar. Belirtilen sebeplerden dolayı da insanların bu noktada zaman aşımına uğramadan başvurularını gerçekleştirmeleri önem taşıyor.

Değer Kaybı Başvuru Süresi Ne Kadar?

Değer kaybı başvuru süresi içerisinde yapılması gerekiyor. Aksi durumda insanlar hakları bulunsa bile yine de zaman aşımına uğramaları nedeni ile değer kaybı alma haklarını yitiriyorlar. Bu imkanlardan faydalanarak hasarlarını gidermek isteyen kişilerin başvurularını kesinlikle başvuru süresi içerisinde yapmaları gerekiyor.

Başvuru süresi içerisinde yapmayan başvurular kesinlikle kabul edilmiyor. Bu nedenle de kaza yapılmasının ardından 2 yıllık süre zarfı içerisinde insanların değer kaybı alabilmek adına başvurularını yapmaları gerekiyor. Lakin başvuru yapmak adına 2 yıllık süre geçmiş ise bu durum zaman kaybına uğruyor. Bu nedenle de insanlar değer kaybı alma imkanlarını yitiriyor. İnsanların bunun için kaza yapmalarının ardından 2 yıllık süre dolmadan değer kaybı alabilmek adına gerekli başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Değer Kaybı Zaman Aşımı Olur mu?

Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Değer kaybı almak isteyen kişilerin bunun için gerekli şartları sağlamaları gerekiyor. Araçlar için değer kaybı almak adına eğer gerekli şartlar sağlanıyor ise bu kez de gereken evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanarak başvurunun zamanında yapılması gerekiyor. Değer kaybı almak isteyen kişilerin sağlamaları gereken şartlar ise şu şekilde sıralanıyor;

 1. Kazada %100 kusurlu olunmaması
 2. Aracın 10 yaşından küçük olması
 3. Aracın km olarak 163.000 km’yi geçmemesi
 4. Kazanın iki araç tarafından gerçekleştirilmiş olması
 5. Aracın onarılmayacak hale gelmemesi
 6. Kaza esnasında bir hasar olması ve onarılması
 7. Önceden yaşanan bir trafik kazası sonucunda aracın parçalarının değişmemesi

İnsanlar belirtilen şartları sağlıyorlar ise sorunsuz şekilde değer kaybı almak adına başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. Değer kaybı başvurusu yapmak isteyen kişilerin aynı zamanda gerekli olan evraklarını da eksiksiz şekilde hazırlamaları gerekiyor. Bu evraklar ise şu şekilde sıralanıyor;

 1. Hasarın tespit tutanağı
 2. Meydana gelen hasarı tamamen gösteren ve her açıdan çekilen kaza fotoğrafları
 3. Arasın ruhsatı
 4. Kazanın gerçekleştiği ana dair tutulan kaza tutanağı
 5. Aracın ekspertiz raporu

Bu belgelerin de eksiksiz şekilde hazırlanması ardından insanlar değer kaybı alabiliyorlar. Değer kaybı başvuru evrakları tamamen eksiksiz olmalıdır. Aksi durumda insanlar başvurularını gerçekleştiremiyorlar. Daha fazla uğraşmak istemeyen kişilerin belgelerini de eksiksiz şekilde hazırlamaları önem taşıyor.

Değer Kaybı Almak İçin Başvuru Süresi

Değer kaybı başvurusu süresi için kaza ardından bireylere belirli bir süre verilmiştir. Bu süre genel olarak incelenecek olduğu zaman en fazla iki yıl olarak belirlenmiştir. Eğer bireyler iki yıllık zaman dilimi içerisinde başvurularını yerine getirmezse de maalesef ki ret edilme durumu gözlenir.

Zaman aşımlarının olmaması için gerekli zaman diliminde başvurular yapılmalı ve gerekli olan her detay ayarlanmalıdır. Eğer bireyler kendilerinden istenen sürede gerekli şartları yerine getirerek belgeleri de hazırladılarsa başvuruları genel olarak olumlu sonuçlanacaktır.

Değer Kaybı Tazminat Hesaplama

Değer kaybı tazminatı hesaplama kısmında birden fazla faktör vardır. Bu yüzden de net bir hesaplama yöntemi yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir