Araç Değer Kaybı Nedir Nasıl Alınır

Değer kaybı için gerekli evraklar kazaların ardından maddi hasarlarını gidermek için değer kaybı başvurusu yapmak isteyenler tarafından sıkça araştırılır. Bu noktada insanlar, tüm detayları en başında öğrenirler ise süreç çok daha kolay bir biçimde ilerler. .Şartları sağlayan kişiler, hangi durumda ne yapacaklarını bilmelidirler. Böylelikle de en ufak bir sorunla dahi karşı karşıya kalmadan başvurularını gerçekleştirme imkanını elde ederler.

Yaşanan kazaların ardından eğer gereken şartlar uygun olursa ve başvuruları eksiksiz şekilde gerçekleştirilir ise insanlar genel anlamda başvurularından olumlu sonuç alırlar. Bu sayede de kazaların ardından meydana gelen hasarlarını giderme ya da en aza indirme imkanına sahip olurlar. Bu imkandan faydalanarak hasarlarını gidermek isteyen kişilerin bu konu hakkında bilmeleri gereken oldukça önemli bir detay daha bulunur. Bu başvuruların yapılması için verilen süre 2 sene olarak belirlenir. Eğer insanlar araç değer kaybı başvurusu yapmak isterler ise bu süreyi kesinlikle aşmamaları gerekir.

Kazaların yapılmasının ardından 2 yıl içerisinde değer kaybı başvurusu gerçekleştirilmez ise süre aşımı meydana gelir. Eğer 1 gün bile geçerse insanların bu başvuruları yapmaları söz konusu değildir. Bu nedenle de değer kaybı almak isteyen kişilerin azami süre sona ermeden bu başvuruları eksiksiz ve doğru bir biçimde yapmaları gerekir. Eğer insanlar şartları sağlıyorsa ve aynı zamanda başvurularını da eksiksiz şekilde yaparlarsa bu imkanlardan faydalanabilirler.

Hasar Tazminati
Değer Kaybı İçin Gerekli Evraklar

Araç Değer Kaybı Başvuru Evrakları Nelerdir?

Araç değer kaybı başvuru evrakları kesinlikle doğru ve eksiksiz bir biçimde hazırlanmalıdır. İnsanlar ancak bu şekilde değer kaybı için başvurularını doğru bir biçimde tamamlayabilirler. Bu başvurular için insanların öncelikli olarak gerekli şartlara uygun  olup olmadıklarını kontrol etmeleri gerekir. Çünkü değer kaybının alınabilmesi adına öncelikli olarak belirli şartların uygun olması gerekir. Eğer söz konusu olan şartlar uygun olursa bu kez de evrakların eksiksiz ve doğru biçimde hazırlanarak başvuru gerçekleştirilir.

Değer kaybı başvurusunu yapmak isteyen kişiler, gereken evrakları önceden bildikleri zaman bu konuda herhangi bir sorun yaşamazlar. Böylelikle de hızlı, doğru ve eksiksiz bir biçimde gerekli olan bütün evrakları daha kolay şekilde hazırlayabilirler. Bu başvuruların gerçekleştirilebilmesi adına hazırlanması gereken evraklar ise şu şekilde sıralanır;

 1. Araç ruhsatı
 2. Araç ekspertiz raporu
 3. Yaşanan kazanın gerçekleştiği ana dair tutulan kaza tutanağı
 4. Meydana gelen kaza ardından hasarların görünmesi adına her açıdan çekilen kaza fotoğrafları
 5. Yapılan kazanın hemen ardından tutulan hasar tespit tutanağı

Eğer söz konusu olan tüm bu evraklar eksiksiz şekilde hazırlanır ise insanlar başvurularını gerçekleştirebilirler. Tabi ki de değer kaybı başvurusu yapmak adına gerekli olan şartların da sağlanıyor olması gerekir. Tüm bu detayların uygun olması ardından insanlar sorunsuz bir biçimde değer kaybı alma imkanlarından faydalanabilirler. Ancak şartların sağlanıyor olmasına özellikle dikkat edilmesi önem taşır.

Değer Kaybı Hangi Araçlardan Alınabilir?
Değer Kaybı İçin Gerekli Evraklar

Araç Değer Kaybı Şartları Nelerdir?

Araç değer kaybı şartları da insanların bu konu kapsamında en çok merak ettikleri ve araştırdıkları konular arasındadır. Bu ödemeler ile yapılan kazalar sonrasında maddi hasarı gidermek isteyen kişilerin gereken şartlara uygun olmaları gerekir. Ancak şartlardan tek bir tanesi bile uygun olmaz ise insanların bu ödemeleri almaları mümkün olmaz. Bu noktada değer kaybı alınabilmesi adına sağlanması gereken önemli şartlar ise şu şekilde sıralanır;

 1. Meydana gelmiş olan kazada %100 kusurlu olunmaması
 2. Kaza geçiren araçların 10 yaşından küçük olmamaları
 3. Farklı bir kaza sonucunda aracın parçalarının değişmemiş olması
 4. Meydana gelen kazanın iki araç tarafından gerçekleştirilmiş olması
 5. Araçların km bakımından 163.000 km’yi geçmemesi
 6. Araçların onarılmayacak hale gelmemesi
 7. Oluşan kazada mutlaka bir hasar olması ve onarılması

Belirtilen şartlar sağlandığı zaman insanların bu kez de evraklarını eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekir. Değer kaybı almak adına başvuru yapmak isteyen kişilerin tüm detaylara hakim olmaları büyük bir avantaj sağlar. Böylelikle de süreç içerisinde kafalarında herhangi bir karışıklık meydana gelmez. Haliyle de gerekli olan tüm adımları eksiksiz bir biçimde tamamlamalarının ardından değer kaybı alma imkanını elde ederler. Alacakları değer kaybı ile meydana gelen hasarı giderebilirler.

Değer Kaybı Hesaplama

Değer kaybı hesaplama nasıl yapılır gibi birçok soru da bireyler tarafından ödeme alabilmek için en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bu yüzden de bireylerin ilk olarak kendilerinden istenen evraklar ile beraber şartları yerine getirmesi gerekir.

Tabi ki değer kaybı ödemeleri almak isteyen bireyler bir yandan da ne kadar ödeme alacaklarını da merak ederler. Bu yüzden de alabilecek oldukları ödemelerin ne kadar olduğu gibi konuları araştırırlar. Genel olarak araştırılan konular arasında ödemeler gelse bile bunun için net olarak yer alan bir hesaplama şekli tabi ki de yer almıyor.

Araçların son durumlarından modellerine, kaç km sınırında olmasından kaç yaşında olmasına kadar akla gelen birçok alanda bu hesaplamalar meydana gelir. Bu yüzden de bireylerin ödemeleri almak için kendi araçlarına dair olan hesaplama faktörlerini gözler önüne alması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir