Araç değer kaybını kim öder konusu, değer kaybı hakkında belki de en çok merak edilen detay olarak karşımıza çıkar. Yollarda he gün sayısız kaza meydana gelmektedir. Bu kazalarda can kayıpları kadar maddi kayıplar da bir hayli etkiler. Bu nedenle de yapılan kazaların ardından insanların gerekli şartları sağlamaları halinde değer kaybı alma hakları bulunur. Eğer insanla gerekli olan şartları sağlıyorlar ise yaşadıkları kazaların ardından araçlarında meydana gelen maddi hasarı değer kaybı alarak giderme imkanını elde edebilirler.

Yaşanan kazaların ardından araçların kaza öncesi satış fiyatları ve kaza sonrası satış fiyatları arasında bir değer meydana gelir. İnsanlar bu maddi hasarları gidermek istedikleri zaman sadece değer kaybı almaları yeterlidir. Bunun için de gerekli olan şartların sağlanması ve aynı zamanda da gereken belgelerin eksiksiz bir biçimde hazırlanması gerekir. Böylelikle de sorunsuz şekilde değer kaybı alabilirler.

Araç Değer Kaybını Kim Öder?
Araç Değer Kaybını Kim Öder?

Araç Değer Kaybı Nereden Karşılanmaktadır?

Araç değer kaybı nereden karşılanır konusu da insanların ciddi anlamda merak ettikleri ve akıllarını karıştıran durumlar arasında bulunur. Yapılan kazaların sonrasında araçlarda ister istemez çeşitli değer kayıpları meydana gelir. Bu kayıpların giderilmesi adına da değer kaybı başvurularının eksiksiz ve doğru bir biçimde yapılması gerekir.

Değer kaybı almak konusunda insanların bilmeleri gereken ciddi anlamda önemli bir konu daha bulunur. Bu meblağlar ile hasarlarını gidermek isteyen kişilerin kesinlikle azami süreyi doldurmamış olmaları gerekir. Bu süre tam olarak 2 yıldır. Eğer insanlar değer kaybı için 2 yıl içerisinde başvurularını gerçekleştirmezler ise bu ödemelerden faydalanamazlar. Bu nedenle de söz konusu olan başvuruların belirtilen süreler içerisinde yapılması gerekir. Araç değer kaybı başvurusu yapmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken durumlardan bazıları şunlardır;

 1. Kazanın yaşanmasının hemen ardından araçlarda meydana gelen hasarı her yönden gösteren fotoğrafların çekilmesi
 2. Meydana gelen kaza ardından hiç vakit kaybetmeden gerekli hasar tespit tutanağının tutulmuş olması
 3. Meydana gelen kazada değer kaybı almak isteyenlerin %100 kusurlu olmamaları
 4. Kaza ardından yapılan onarım ve tadilat işlemleri için fatura alınması ve aynı zamanda alınan faturanın özenle saklanması
 5. Başvuruların gerçekleştirilmesi öncesinde ekspertiz raporunun alınmış olması…

Tüm bu durumların yanı sıra insanların bu değer kayıplarını alabilmek adına gereken şartları da sağlamaları gerekir. Eğer şartlar da eksiksiz bir biçimde sağlanır ise insanlar sorunsuz bir biçimde değer kaybı alabilirler. Ancak bunun için şartların sağlanması ve başvurunun eksiksiz bir biçimde yapılması oldukça önemlidir.

Araç Değer Kaybını Kim Öder?
Araç Değer Kaybını Kim Öder?

Değer Kaybı Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Değer kaybı şartları da insanlar tarafından kesinlikle bilinmelidir. Bu başvuruların yapılması ardından değer kaybı almak isteyen kişilerin kesinlikle bunun için belirlenen gerekli şartlara uygun olmaları gerekir. Aksi durumda ise değer kaybı almaları mümkün değildir. Değer kaybını almak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken şartlar ise şu şekilde sıralanır;

 1. Kazada tamamen kusurlu taraf olunmaması
 2. Kaza ile birlikte mutlaka bir hasar meydana gelmiş olması
 3. Araçta herhangi bir parçanın değiştirilmemiş olması
 4. Aracın 10 yaşından daha küçük olması
 5. Kazanın iki araç tarafından gerçekleştirilmiş olması
 6. Aracın onarılmayacak kadar kötü bir hale gelmemiş olması…

İnsanların değer kaybı alabilmek adına kesinlikle tüm bu şartları sağladıklarından emin olmaları gerekir. Eğer belirtilen şartlardan tek bir tanesi bile sağlanmıyor ise insanlar değer kaybı alamazlar. Yine değer kaybı konusunda en dikkat çeken şartlardan birisi de başvuruların 2 yıl içerisinde gerçekleştirilmiş olmasıdır. Sebep ne olursa olsun bu süreyi geçerse insanların değer kaybı almaları gibi bir durum söz konusu değildir.

Kazada Değer Kaybını Kim Karşılar?

Değer kaybını kim karşılar sorusu da merak edilen detaylardan birisidir. Yapılan kazaların ardından meydana gelen hasarlar, kazada kusurlu olan tarafın kaskosundan ya da sigorta poliçelerinden karşılanır. Yani yapılan kazaların sonrasında kazada kusurlu olan tarafın bu ödemeleri kendi ceplerinden bireysel olarak yapmaları gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer kazada her iki taraf da eşit oranda kusurlu ise zararlarının yarısı karşılıklı olarak yine bu alanlar üzerinden ödenir. Yine ne kadarının karşılanacağı ise kusur oranına göre değişir.

Değer Kaybı Almak İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

Değer kaybı başvurusu süresi ne kadar sorusunun yanı sıra bir yandan da araç değer kaybı sigortadan nasıl alınır gibi birçok konu her ne kadar merak edilse bile bir yandan da bireylerin kendileri için gerekli olan evrakları hazırlamaları gerekir. Evraklar ne kadar dikkatli bir şekilde hazırlanırsa ödemeleri almak da bir o kadar kolay olacaktır.

Evraklarda eksiklik ya da hata olması gibi durumlarda maalesef ki başvurular ret edilebilir. Bir yandan da ödeme alma düşüncesinde olan bireylerin başvuruları kazanın meydana gelmesinin ardından en fazla iki yıllık zaman diliminde yapması gerekir.

Mahkeme kararı ile belirlenen bu süre üzerine çıkan bireyler zaman aşımına tabi olacakları için maalesef ki ödeme alma gibi durumları söz konusu olamaz. Bundan ötürü de bireylerin iki yılda aşağıda olan evrakları hazırlamaları ardından başvurularını yapabilirler. Gerekli olan evraklar;

 1. Oluşan durumun meydana geldiği anda tutulan kaza tespit anında belgeler,
 2. Kazaya karışan araçlarda gerekli olan hasar tespit belgeler,
 3. Kazanın içerisinde mevcut konumda olan araçların kaza sonrası anında çekilen,
 4. Net olarak araçlarda oluşan hasarı gösteren bir yandan da her açıdan tam anlamı ile çekilmiş fotoğrafları,
 5. Ödeme almak için başvuru yapılan araca ait olan araç ruhsatı,
 6. Kaza sırasında yer alan araca ait ekspertiz raporu aracın yapılmış olarak öne çıkarılan onarımlarının tamir edilmiş olduğu servisten alınmış olan faturalar ile beraber dökümler

Yukarıda olan belgeler de gerekli olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir